Kак да възпитаме позитивно дете
„Животът ми е идеален!“ – това е реплика, която рядко чуваме от възрастен човек и още по-рядко самите ние казваме😊
В процеса на порастване всички осъзнаваме и приемаме, че не винаги животът е картината, която сме рисували в мечтите си, както и, че не винаги можем да контролираме процесите в него😊
Да, на „порасналите“ хора понякога им се налага да се справят с разочарованието😊.
Но как стоят нещата при децата?
Всеки родител неведнъж е бил изправен пред гледката на разочарованото си дете!
Понякога разочарованието е сърцераздирателно, друг път яростно и тръшкащо се, но винаги….трудно за приемане от детето! Нещата, които разочароват децата ни, може да изглеждат тривиални, но сблъсъкът с разочарованието ги учи как да се ориентират в емоциите си.
Изключително важно за всеки родител е да помогне на децата си да овладяват разочарованието, да развият позитивно отношение към света, живота и всичко случващо се, което е и ключът към израстването им като успешни и щастливи възрастни в бъдеще.
Оптимизмът (позитивизмът) е важен елемент за щастието, здравето и успеха. Някои деца, обаче, са по-оптимистични от други😊. Помогнете на детето си да изпита повече оптимизъм, като оформите своите преживявания по-позитивно и като насърчите различното мислене.
Ето няколко основни стъпки, как да възпитаме позитивни деца:
- „Децата се учат да се усмихват от родителите си“. Банално или не, когато става дума за възпитание на деца, винаги се започва с личния пример😊 Както казва Тифани Флетчър „Децата наистина са изключителни слушатели. Може да не слушат нещата, които искате да чуят, и това вероятно е умишлено от тяхна страна, но те слушат всичко останало.“ Те наблюдават реакциите ни в стресови ситуации, „попиват“ отношението ни към другите. Те гледат и как реагираме на успехите и неуспехите си😊 Те чуват мърморенето, „подушват“ разочарованията ни и не на последно място, те виждат нашия светоглед. Първата стъпка към по-щастливите деца е, по ирония на съдбата, малко егоистична😊 Щастието и позитивизма на родителите влияе драстично върху това колко щастливи и успешни са децата.
За да бъде позитивно детето Ви, бъдете позитивни и Вие!
- Фокусирайте се върху позитивното. Хората са склонни да забелязват и запомнят негативните неща по-често, отколкото положителните. Научете детето си да балансира тази тенденция, като умишлено го насочвате към забелязване на положителни неща. Питайте детето си: „Какво те накара да се усмихнеш днес?“. Може дори да започнете заедно дневник, в който да записвате добрите неща, които са се случили този ден, и да го прочитате, преди лягане. Може да отидете на „лов за щастие“ и да „уловите“ неща, които Ви носят щастие и радост😊 Това може да е красив облак или кестен с причудлива форма😊.
- Виждайте най-доброто един в друг. Насърчавайте детето и оценявайте успехите му. Този вид специфично насърчение ще изгради увереност в детето и ще му помогне да се научи да идентифицира и празнува своите триумфи.
Важно е да насърчавате усилията на детето, а не само перфектността. Родителите, които акцентират върху постиженията, по-често отглеждат деца с по-високи нива на депресия, тревожност и неувереност.
„Корекцията прави много, но насърчението прави повече.“ – Йохан Волфганг фон Гьоте
- “Ако животът ти поднесе лимон, направи си лимонада.”, Дейл Карнеги. Става дума за способността да превръщаме отрицателните твърдения в положителни. Често чуваме децата да казват „не мога“ за нещата, които не стават с лекота😊 „Опитай отново“ или „Да се упражняваме заедно“ – казано с усмивка може да направи чудеса😊.
- Превърнете дома си в позитивно място. Домът ви трябва да бъде Вашето „щастливо място“ и място, където децата Ви да се чувстват в безопасност. Това няма нищо общо с оправеното легло или подредените играчки. Става въпрос за настроението, което сме избрали да създадем. Не забравяйте да се усмихвате. Медицинският сътрудник на CBS News д-р Дейвид Агус казва: „Когато се усмихвате, цялото Ви тяло се променя. Ендорфините, всъщност карат мозъка Ви да се чувства по-добре и да се справя по-добре. „
„Смехът заедно е начин за свързване, а доброто чувство за хумор може да направи децата по-умни, по-здрави и по-способни да се справят с предизвикателствата.“
- Избирайте чувствата си. Всъщност всеки от нас има способността да влияе върху емоциите си. Учете детето да се радва на малките неща, да не обръща внимание на ежедневните неудобства, като закъснял автобус, кал по белия чорапогащник или приятелка, която се е държала грубо. Учете детето да подбирайте емоциите също толкова старателно, колкото дрехите и приятелите си. Да избира позитивизма, щастието, любовта, изобщо светлите емоции, с цветовете на дъгата, вместо смръщените, сиви емоции😊
- Бъдете благодарни всеки ден! Всъщност дори в най-стресиращите дни, с малко желание всеки може да открие и хубави неща, за които да е благодарен. Може да превърнете в традиция с децата си всяка вечер да назовавате нещата, за които сте благодарни. Научете децата да фокусират върху това, което имат, а не върху онова, което им липсва.
- Помогнете им да изградят своето самочувствие. Помогнете на децата си да разберат кои са и какво ги прави специални, уникални и различни. Засвидетелствайте своя интерес към тях и им помогнете да се научат да оценяват себе си. С порастването децата стават все по-осъзнати и критични към себе си и към другите. Помогнете им да познават силните си страни.
- Бъдете подкрепа и утеха, но не давайте решение на всеки детски проблем.
Ако детето Ви е изправено пред някакъв проблем, оставете го първо само да потърси решение.
Вместо да се впускате и да решавате сами проблема, дайте му инструментите да се справи само.
Задайте на детето си въпроси, които да му помогнат да: дефинира проблема, да го оцени и избере решение.
Останете насреща ако иска да обсъди с Вас идеите си. Разбира се, при липса на такива, помощта Ви ще е нужна. Помогнете на детето си да измисли различни начини, по които би могло да се справи с проблема. Учейки детето на този ефективен процес стъпка по стъпка, ще му помогнете да взема ефективни, обмислени решения в бъдеще.
- Отчитайте и лошите неща, които се случват. Защото те все пак са част от ежедневието ни. Не се абстрахирайте от тях. Изслушвайте винаги детето, когато иска да сподели негативно изживяване и го съпреживейте с него, без да го омаловажавате, „Знам, че си разочарован“, „Осъзнавам, че се затрудняваш с това.“ „Виждам, че тъгуваш“. Често ни е трудно да се справим и да разберем собствените си чувства, така че е естествено да се чувстваме неудобно, когато децата ни споделят своите. Понякога изхождаме от житейския си опит на възрастни и омаловажаваме тяхното разочарование, вместо да погледнем от тяхната призма. Задавайте им въпроси, вместо да им казвате как да се чувстват.
Силата на позитивизма ще помага на детето Ви да се ориентира през бъдещи трудни моменти.
Не можем да защитим децата си от разочарование и случайни провали.
Вместо това е нужно да им помогнем да разпознават грешките си и все пак да изберат да останат позитивни или, както веднъж каза Линдън Б. Джонсън:
„Вчера не е наше, за да си го върнем, но утре е наше, за да го спечелим или загубим.“
Следва продължение…
Прочетете повече за програмите ни: https://yuppie.bg/helen-doron/; https://yuppie.bg/the-little-gym/; https://yuppie.bg/mentalna-aritmetika/
Как да възпитаваме детето
Доказани услуги за интернет маркетинг- Как да възпитаваме детето
Т?
Източници: https://www.care.com/c/stories/5219/9-tips-for-teaching-kids-responsibility/
Източници:
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/chto-takoe-soroban/
https://qz.com/1097364/the-simple-step-parents-can-take-to-teach-their-kids-persistence-and-grit/
https://mommyuniversitynj.com/2015/03/16/10-benefits-of-cooking-with-kids/
https://www.verywellfamily.com/how-parents-can-teach-kids-grit-4126106
https://parenting.firstcry.com/articles/10-helpful-tips-for-parents-to-handle-naughty-kids/
https://time.com/35496/how-to-raise-happy-kids-10-steps-backed-by-science/
https://www.wikihow.com/Teach-Your-Children-Optimism
Всички ние знаем, че четенето на нашите наследници е от изключително значение. То подобрява речниковия запас на вашия малчуган и му помага да се научи да пише и чете перфектно. Подозирахте ли обаче, че четенето играе огромна роля не само в детския живот, но и във всекидневието на всички незрящи хора? Как да възпитаваме детето
Докоснете се още сега до невероятната сила, която детските приказки притежават.
# Четенето подготвя хората да успеят в Как да възпитаваме детето
Колкото повече четете на децата си, толкова повече знания ще поглъщат те, а знанието е задължително във всички аспекти на човешкия живот. Съществуват множество изследвания, които показват, че редовното четене на бебета несъмнено им дава отличен начален старт, подготвяйки ги и за Как да нахраним злоядото дете
Как да възпитаваме детето
Освен това, четенето на слепи хора също е жизненоважно за тях, тъй като им помага да се справят с натиска на живота и възможни стресиращи моменти в бъдеще. Те се ангажират със смислена дейност, която заема ума и времето им, като заема ролята на стимулираща алтернатива на дейности. Как да възпитаваме детето
No Meetings found.
Последвайте ни в Instagram, Facebook или YouTube
Как да насърчим детето да слуша?
Децата често се нуждаят от помощ, за да се научат да слушат, както и от нежни напомняния за оставянето на други хора да говорят. Ето няколко идеи, които да помогнат за уменията на детето за слушане: Бъдете добър модел за подражание. Детето ви се учи как да общува, като ви наблюдава внимателно. Когато говорите с детето си (и други) по уважителен начин, това дава мощно послание за положителна комуникация. Оставете детето да завърши говоренето и след това да отговори. Това дава добър пример за слушане на вашето дете. Използвайте език и идеи, които детето ви ще разбере. За детето ви може да е трудно да продължи да обръща внимание, ако не разбира за какво говорите. Направете всички инструкции и заявки прости и ясни, за да съответстват на възрастта и способностите на вашето дете. Ако трябва да предоставите конструктивна обратна връзка, дайте едновременно няколко положителни послания. Детето ви е по-вероятно да слуша похвали, отколкото критики или обвинения. Например „Обикновено сте толкова добри в това, че си спомняте да поставите кутията за обяд в съдомиялната машина. Бихте ли могли да си спомните утре, моля? ’