Ходенето на пръсти – какво трябва да знаят родителите
Само в редки случаи ходенето на пръсти може да е признак на неврологични проблеми, но обикновено преминава от само себе си.
И все пак ето какво трябва да знае всеки родител, за да не омаловажи потенциален проблем.
Всички родители очакват с нетърпение деня, в който детето им клатушкайки се неуверено ще направи своите първи самостоятелни стъпки! За съжаление триумфът и гордостта могат да се превърнат в безпокойство и притеснение, когато детето започне да се движи по нетипични начини, като например да ходи (стъпва) на пръсти.
Но едно прохождащо дете, стъпващо на пръсти, не е задължително само по себе си причина родителите да са нащрек. Съществуват редица потенциални причини за ходене на пръсти и само в много малък процент те заслужават вашето притеснение.
Ето какво трябва да знаят родителите на малки деца, които ходят на пръсти.
Какво е нормално?
Бебетата обикновено имат около шест месеца „практика“ (за ръчичка, с проходилка и т.н.) ходене, преди да предприемат първите нелеки самостоятелни стъпки. Но те започват процеса на ходене по същество без да са придобили контрол върху стъпалото и глезена си, според д -р Стейси Дюзинг, сертифициран специалист по детска физиотерапия и ръководител на катедрата по детска физикотерапия, здраве и развитие в отдела по биокинезиология в Университета на Южна Калифорния.
„Описваме първоначалното ходене като контролирано падане“, казва Дюзинг. „Бебетата просто се задържат изправени и използват бедрата си, за да контролират движенията си, защото нямат голям контрол върху ходилата и глезените. Ето защо изглеждат като клатушкащи се патета😊.”
По време на подготвителния период, независимо дали става въпрос за използване на проходилки или за ходене с придържане за ръцете на родителите, бебетата стъпват по какъвто начин кракът им успее да се „приземи“😊. Някои бебета стъпват първо с петата. Други тропкат наоколо, стъпвайки с цяло ходило. Трети пък стъпват на пръсти. До малко след първата годинка почти всички тези модели на стъпване са напълно нормални.
„Преди 18 месечна възраст нямаме никакво основание да се притесняваме за дете, което от време на време ходи на пръсти“, казва Дюзинг. “Съвсем нормално е това вариране в моделите на стъпване при децата, те изпробват, търсят, експериментират, или просто се опитват да „приземят“ крачето по някакъв начин без да паднат😊“.
Защо малките деца ходят на пръсти?
Мускулите около глезените обикновено не са активирани докато бебетата не започнат да се изправят на крачетата си, така че при прохождането те не са съвсем развити и укрепнали. Всъщност едва на 3-годишна възраст децата започват да развиват свода на ходилото, а фината мускулатура и форма на ходилото продължават да се развиват до 5-годишна възраст.
Така че не е необичайно да се наблюдават вариации в начина, по който детето стъпва. Дори при по-големите деца ходенето на пръсти може да е смесено с типичното ходене. Това може да тревожи някои родители, но Дюзинг насърчава клиентите си да разгледат добре контекста, в който се случва ходенето на пръсти.
„Ако детето стъпва на пръсти само когато е навън с боси крачета, или на твърд дървен под, вместо на килим, тогава може би причината е чисто сензорна – детето не харесва усещането за земята“, обяснява тя. “В такъв случай не се притеснявам, че това е свързано с неща като аутизъм или мускулен недостиг.”
Кога ходенето на пръсти е от значение?
Въпреки, че понякога ходенето на пръсти се свързва със забавяне на развитието, самият акт на стъпване на пръсти не означава непременно, че детето се развива атипично. Обикновено проблемите в развитието, които се свързват с ходенето на пръсти, включително аутизъм и церебрална парализа, се проявяват в комбинация с други симптоми.
Така че ходенето на пръсти при по-голямо дете може да означава нещо по-значимо, ако детето среща трудности при социализирането например, или избягва контакт очи-в-очи. По същия начин ходенето на пръстите на краката, свързано с церебрална парализа, обикновено е придружено с допълнителни трудности при движението и контрола на крайниците.
Всяка седмица статии, занимания и споделени съвети.
Как да помогнем на дете, което ходи на пръсти?
Има някои начини да насърчите децата да ходят по общоприетия начин. Но Дюзинг отбелязва, че традиционната тренировка за възрастни няма да свърши работа. Децата обикновено трудно биха се мотивирали да правят упражнения с повторения, за да направят ходилата си по-силни и гъвкави. „Трябва да е забавно“, отбелязва Дюзинг. Тя препоръчва да се използват препятствия, тоест ходене по греди или рампи, за да се стимулира детето да започне да използва петите си. Когато е трудно да се пази баланс, децата инстинктивно включват цялото си стъпало.
За нормално развиващите се деца, които от време на време ходят на пръсти, тази практика ще отшуми с времето. И все пак родителите, които продължават да се притесняват, най-добре е да се обърнат към своя педиатър за насоки.
Всяка седмица онлайн игри, занимания и споделени съвети. Абонирайте се като натиснете розовата камбанка. Очакваме вашите въпроси и коментари в чата тук на сайта или във 💬 Фейсбук.
Разглейдате вариантите за разсрочено плащане:
Ходенето на пръсти при децата
Доказани услуги за интернет маркетинг- Ходенето на пръсти при децата
Ходенето на пръсти при децата
Т?
Източници: https://www.care.com/c/stories/5219/9-tips-for-teaching-kids-responsibility/
Източници: https://www.fatherly.com/love-money/remote-learning-advice-for-parents/
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/chto-takoe-soroban/
https://qz.com/1097364/the-simple-step-parents-can-take-to-teach-their-kids-persistence-and-grit/
https://mommyuniversitynj.com/2015/03/16/10-benefits-of-cooking-with-kids/
https://www.verywellfamily.com/how-parents-can-teach-kids-grit-4126106
https://parenting.firstcry.com/articles/10-helpful-tips-for-parents-to-handle-naughty-kids/
https://time.com/35496/how-to-raise-happy-kids-10-steps-backed-by-science/
https://www.wikihow.com/Teach-Your-Children-Optimism
https://edu.gcfglobal.org/en/internetsafetyforkids/teaching-kids-about-internet-safety/1/
https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/kids-online-safety
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/ustnyj-schet-na-pal-cah–osnovnye-priemy/
http://www.kids-sports-activities.com/child-growth-and-development.html
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/kak-mozhno-razvit-pamyat-u-rebenka/
Всички ние знаем, че четенето на нашите наследници е от изключително значение. То подобрява речниковия запас на вашия малчуган и му помага да се научи да пише и чете перфектно.
Ходенето на пръсти при децата
Подозирахте ли обаче, че четенето играе огромна роля не само в детския живот, но и във всекидневието на всички незрящи хора? Онлайн игри за деца от Yuppie.bg Как се справя детето с гнева. Храни за детето
Докоснете се още сега до невероятната сила, която детските приказки притежават.
# Четенето подготвя хората да успеят в Храни за детето
Колкото повече четете на децата си, толкова повече знания ще поглъщат те, а знанието е задължително във всички аспекти на човешкия живот. Съществуват множество изследвания, които показват, че редовното четене на бебета несъмнено им дава отличен начален старт, подготвяйки ги и за Развитие на децата в предучилищна възраст Какво помага за езиковото развитие
Ходенето на пръсти при децата
Освен това, четенето на слепи хора също е жизненоважно за тях, тъй като им помага да се справят с натиска на живота и възможни стресиращи моменти в бъдеще. Съвети за пубертета. Те се ангажират със смислена дейност, която заема ума и времето им, като заема ролята на стимулираща алтернатива на дейности. Храни за детето
МЕНТАЛНА АРИТМЕТИКА ЗА ДЕЦА
🧮Менталната аритметика е техника, разработена за да се развие по-висока скорост на мозъка за възприемане и обработка на информация. 🎓Целта на курса е хармоничното развитие на двете полукълба на мозъка, благодарение на въображаема визуализация на сметалото и смятане наум.
Прочетете повече за програмите ни:
Примерна програма за деца от 3-8г. може да видите на в тази статия.
No Meetings found.
Последвайте ни в Instagram, Facebook или YouTube
Alphaboat 5 – 7 години
Запознайте още сега вашето дете с метода на Helen Doron и то мигновено ще се влюби в него! Нашите центрове са с над 30-годишна история и общо 37 действащи филиала в цял свят. Идеята за тяхното създаване се заражда от британската лингвистка Хелен Дорон. Тя изобретява иновативна и ефективна методология за преподаване на английски език на деца чрез езика на музиката. А нейното вдъхновение пък е резултат от изненадващия успех на собствената й дъщеря, дължащ се изцяло на музиката. Записвайки детето на онлайн курс на Helen Doron, можете да бъдете сигурни, че то несъмнено ще бъде обучавано по революционна методика. Тя се базира на научаването на подрастващите първо на разбиране и говорене, а чак след това на четене и писане. Как да възпитаме децата на търпение? Методологията на Helen Doron не само ще помогне на родителите, но и ще възпитава търпение и желание в децата :-)